ЄС і США зняли міжнародні та односторонні санкції з Ірану

ЄС і США зняли міжнародні та односторонні санкції з Ірану - russian.irib.ir ЄС і США зняли міжнародні та односторонні санкції з Ірану - russian.irib.ir

Європейський союз і США зняли міжнародні та односторонні санкції з Ірану. У Брюсселі і Вашингтоні оголосили про це після доповіді Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), повідомляють інформагентства.

Глава дипломатії ЄС Федеріка Могеріні і міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф на прес-конференції у Відні зробили відповідну спільну заяву на двох мовах - англійською та перською. З 16 січня починається імплементація угоди по іранському атому, а всі міжнародні та односторонні санкції з Ісламської Республіки знімаються.

"Ми досягли реалізації (СВПД) щодо іранської ядерної програми. Санкції ООН, пов'язані з ядерною програмою Ірану, зняті", - сказала Федеріка Могеріні. За її словами, резолюція Ради Безпеки ООН, яка схвалила СВПД, буде відтепер разом з Договором про нерозповсюдження ядерної зброї єдиною міжнародною правовою базою, пов'язаною з ядерною діяльністю Ірану.

На Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) покладено відповідальність за моніторинг процесу виконання СВПД, а також зобов'язань Ірану як учасника Договору про нерозповсюдження угоди про гарантії і тимчасове застосування додаткового протоколу. Федеріка Могеріні зазначила, що "шістка" (п'ять постійних членів РБ ООН і Німеччина) та Іран будуть співпрацювати в галузі мирного використання атомної енергії згідно Спільного всеосяжного плану дій.

Рада ЄС також опублікував в Офіційному журналі спільноти рішення про зняття всіх економічних та фінансових санкцій з Ірану, що означає його набуття чинності. У рішенні наголошується, що обмежувальні заходи відносно Ірану знімаються з 16 січня - з дня, коли Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) оголосило про виконання державою всіх зобов'язань відповідно до Спільних всеосяжним планом дій (СВПД) щодо ядерної програми Ісламської Республіки Іран.

Сполучені Штати скасували поки тільки "другорядні санкції" проти Ірану, які стосувалися закордонних філій американських компаній і іноземних фірм. Про це повідомило міністерство фінансів США, коментуючи рішення президента Барака Обами відмовитися від ряду обмежень на контакти з Ісламською Республікою. Мова йде тільки про "другорядні санкції", які обумовлені в певному додатку до Спільного всеосяжного плану дій (СВПД), підготовленому Іраном і міжнародною "шісткою". "Першорядні санкції", що вводять заборону на ділові контакти з Ісламською Республікою фізичних та юридичних осіб США, поки залишаться в силі. Внутрішнє ембарго США на торгівлю з Іраном продовжує діяти ", - повідомила прес-служба мінфіну. Крім того, банківські авуари і власність уряду Ірану в Сполучених Штатах поки залишаться "замороженими".

"Американським громадянам раніше заборонено здійснювати фінансові транзакції або угоди з урядом Ірану і іранськими фінансовими інститутами", - вказали фахівці мінфіну. Скасування "другорядних санкцій" має значення тільки для зарубіжних філій американських компаній і іноземних фірм. Влада США надалі не будуть їх переслідувати за контакти з Ісламською Республікою, у тому числі в такій області, як видобуток нафти. За словами мінфіну, ці категорії фізичних та юридичних осіб можуть тепер спокійно, не побоюючись санкцій, вкладати кошти у видобуток, переробку, транспортування і продаж іранської нафти.

Крім цього, скасовується заборона для іноземних компаній і іноземних філій на торгівлю з Іраном багатьма важливими товарами, у тому числі сталлю, золотом, вугіллям і автомобілями. Відновлюється видача ліцензій на експорт до Ірану пасажирських літаків, а також їх лізинг. За спеціальними ліцензіями буде також здійснюватися імпорт з Ірану перських килимів і продовольчих товарів, в першу чергу фісташкових горіхів і чорної ікри. Дозволяються інвестиції в морські торговельні перевезення, суднобудування і розвиток портової інфраструктури. Для фінансування таких операцій і переказу коштів в Іран можна буде користуватися закордонними, але не американськими банками.

Вибір редактора