Польща прийняла закон про декомунізацію

Польща прийняла закон про декомунізацію - podrobnosti.ua Польща прийняла закон про декомунізацію - podrobnosti.ua

Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про декомунізацію і заборону пропаганди комунізму «або іншого тоталітарного режиму». Закон стосується зміни назв вулиць, будівель та інших об'єктів, повідомила прес-служба глави держави. Аналогічний закон прийняла в 2015 році Україна.

Закон про декомунізацію говорить про те, що назви вулиць, міст, громадських об'єктів «не можуть увічнювати людей, організації, події або дати, які символізують комунізм або інший тоталітарний режим, або пропагувати такий режим іншим способом». Під пропагандою комунізму розуміються назви і символи, які «символізують репресивну, авторитарну і несуверенну систему влади в Польщі в 1944-1989 роках».

Виняток становлять пам'ятники, меморіальні дошки та обеліски. Закон потрібно виконати протягом року. За цей час назви об'єктів і вулиць необхідно змінити, для громадян передбачена безкоштовна заміна документів.

Польща зносить радянські пам'ятники

Інститут національної пам'яті Польщі розробив проект знесення понад 500 пам'ятників подяки Радянському Союзу. Радянські меморіали символізують панування комуністичної системи над Польщею і їх необхідно знести, вважає глава інституту Лукаш Камінські.

 

Мова йде не про пам'ятники рядовим радянським солдатам, а про монументи, встановлених на честь Червоної Армії, пояснив Павло Укельскій. Пам'ятники нагадують жителям Польщі про родичів, знищених Червоною Армією в роки Другої світової війни.

Навесні 1940 року в Катині під Смоленськом та в інших місцях співробітники органів НКВС розстріляли понад 20 тисяч польських військовополонених. Інформацію про цей злочин оприлюднили після розсекречення документів архіву Центрального комітету КПРС в 1992 році. До сих пір в СРСР стверджували, що поляків розстріляли фашисти.

Декомунізація в інших країнах

В Україні в рамках боротьби з пропагандою комунізму перейменували місто Дніпропетровськ в Дніпро. Спочатку він носив ім'я комуніста Григорія Петровського, під керівництвом якого проводилася примусова колективізація, яка викликала Голодомор 1932-1933 років.

Закон про декомунізацію на Україні прийнятий в 2015 році. Згідно з ним, перейменують назви вулиць і населених пунктів, що носять імена комуністів.

 

Комуністична партія існувала на Україні з 1917 року по 1991 роки і в період 1993-2015 роки. 16 грудня 2015 року суд Києва заборонив діяльність КПУ через декомунізацію та заборони на пропаганду комуністичних ідей.

Комуністична символіка заборонена в деяких інших країнах: Латвії, Угорщини, Естонії, Литві, Польщі, Грузії, Молдови.

Комуністичний реваншизм в Росії

Незважаючи на те, що в Росії деяким містам і вулицям повертають старі назви, відмовляючись від імен комуністів, комунізм як і раніше існує, лише в видозмінених формах.

«Насправді, комунізм нікуди не подівся; змінилися лише його форми, але не суть. Нині комунізм реалізується в Росії під масками соціал-демократії, патріотизму, націоналізму, фашизму, православ'я і навіть іудаїзму. При цьому комуністи у міру потреби відмовляються від будь-якого ярлика і привласнюють собі інше ім'я », - вважає Михайло Загулін.

За його словами, Комуністична пропаганда десятиліттями «дурять людей». Низький рівень життя і турботи про шматок хліба відволікав людей від розвалу Росії, підтримував можливість відновлення комунізму в країні.

«Комунізм страшний тим, що вбиває душу, вбиває розум, честь, совість. А потім слідує психічна, фізична та соціальна деградація народу. Ми бачимо, як народ вмирає і божеволіє на очах. Ми займаємо перше місце в світі за кількістю самогубств », - заявив журналістам Загулін.

Всі комуністичні режими, які дожили до наших днів - Китай, Північна Корея, прикриваючись маскою сучасного гуманного суспільства, продовжують безжально винищувати власний народ і не збираються зупинятися.

Вибір редактора