В ЄС побоюються збільшення кількості терактів при скасуванні віз для Туреччини

Скасування віз для Туреччини - expert.ru Скасування віз для Туреччини - expert.ru

Введення безвізового режиму з Туреччиною може привести до підвищення терористичної загрози в Європі. Про це йдеться в доповіді Єврокомісії.

У доповіді також говориться про те, «пропонована лібералізація візового режиму для турецьких громадян, які в'їжджають в країни ЄС, потенційно може вплинути на терористичні ризики в країнах Євросоюзу». На думку Єврокомісії, зловмисники зможуть скористатися можливістю безперешкодно проникнути в ЄС. «Іноземні терористи і члени організованих злочинних угруповань будуть намагатися отримати турецькі паспорти для того, щоб безперешкодно проникати в Європу», - йдеться в доповіді.

Також в Єврокомісії вважають, що скасування віз може привести до розширення впливу в Європі турецької мафії, яка займається перевезеннями зброї, наркотиків і нелегальних біженців. У Брюсселі вже визнають «підвищену мобільність в Шенгенській зоні злочинців і терористів, які є громадянами Туреччини».

В даний час відбитки пальців осіб, які в'їжджають в Європу за візами, вносяться в єдину базу даних, яка доступна антитерористичним організаціям. У разі скасування візового режиму ця процедура стане неможливою, отже, не можна буде визначити терористів.

 

Брюссель допустив скасування віз для громадян Туреччини на тлі підписання угоди між Анкарою і Євросоюзом з питань біженців. Згідно з угодою від 18 березня, всі нелегальні біженці, які прибули з Туреччини на грецькі острови, відправляються назад. Туреччина зобов'язалася розміщувати у себе мігрантів натомість за обіцяні їй 3 млрд євро і скасування візового режиму.

Однак для скасування візового режиму Туреччина повинна відповідати 72 критеріям. «Щоб звільнити турецьких громадян від необхідності короткострокових віз, Туреччина повинна виконати 72 критерії. До того ж три мільярди євро будуть спрямовані до Туреччини тільки тоді, коли будуть конкретні проекти на користь біженців, і це ми будемо перевіряти », - заявив президент Франції Франсуа Олланд.

Чи виконає Туреччина умови?

На даний момент Анкара заявила, що їй залишилося виконати лише п'ять пунктів. Серед них законодавчі зміни, що стосуються боротьби з корупцією, поліцейського і судового співробітництва з країнами Євросоюзу, забезпечення міграційної взаємодії і введення біометричних паспортів нового зразка.

 

Крім того, Туреччина повинна переглянути законодавство по боротьбі з тероризмом, однак цей пункт угоди став каменем спотикання між Анкарою і ЄС. Президент Туреччини Тайіп Ердоган заявив, що його країна не буде змінювати антитерористичні закони.

Глава турецького МЗС Мевлют Чавушоглу також заявив, що Туреччина не сприймає тиску і не піде ні на які поступки. «Спрощення візового режиму - природне право громадян Туреччини. Це не поблажливість. Громадянам деяких країн-кандидатів це право було представлено ще до початку переговорів щодо членства в ЄС », - заявив Чавушоглу.

У свою чергу міністр Туреччини у справах Євросоюзу Волкан Бозкир заявив, що поправки в антитерористичний закон не можуть бути внесені через ситуацію з безпекою в країні. «За нинішніх обставин з політичної точки зору немає можливості внести зміни в антитерористичний закон», - заявив він. При цьому міністр закликав Єврокомісію переглянути свою позицію з цього питання.

 

Однак ЄС не збирається міняти свою позицію. Як зазначив віце-канцлер Німеччини Зігмар Габріель, «якщо президент Турецької республіки переконаний, що він може або хоче не виконувати ці умови, то ми не зможемо скасувати візовий режим». Віце-канцлер уточнив, що стандарти однакові для всіх країн, тому Туреччина теж повинна їх виконувати.

Чи можна відкупитися?

Тим часом в міжнародній гуманітарній організації «Лікарі без кордонів» вважають, що, уклавши угоду з Туреччиною про висилку біженців, ЄС порушив зобов'язання з надання допомоги шукачам притулку.

Організація опублікувала відкритий лист, в якому йдеться про те, що, підписавши угоду з Туреччиною, країни ЄС фактично «відвернулися від тисяч людей, які рятуються від війни, утисків і відчаю». У документі зазначається, що угода перешкоджає людям в реалізації їх права на притулок. «Угода між ЄС і Туреччиною фактично перекладає відповідальність за цих людей на Туреччину, в обмін на багатомільярдний пакет фінансової допомоги», - йдеться в документі.

«Лікарі без кордонів» закликали лідерів країн ЄС «прийняти і захистити тих, хто цього потребує», а не відкуповуватися від них мільярдами. «Ця угода посилає тривожний сигнал решті світу: країни можуть відкупитися від зобов'язання з надання притулку», - попереджають правозахисники. Вони відзначають, що якщо так почнуть робити всі країни, то саме поняття «біженець» перестане існувати.

Міграційна криза в Європі розгорілась на початку 2015 року, коли туди ринув багатомільйонний потік мігрантів з Близького Сходу і Північної Африки. За даними ООН, ця криза стала найбільшою в Європі з часів Другої світової війни. Євросоюз не справляється з таким потоком біженців і намагається всіляко вирішити цю проблему. Більшість експертів сходяться на думці, що мігранти будуть прибувати в Європу до тих пір, поки не закінчиться війна.

Вибір редактора