Конфлікт в Нагірному Карабасі: ситуація залишається напруженою

Конфлікт в Нагірному Карабасі - www.kp.ru Конфлікт в Нагірному Карабасі - www.kp.ru

У ніч на суботу, 2 квітня, виник збройний конфлікт між Вірменією і Азербайджаном на території Нагірного Карабаху. Обидві сторони повідомляють про застосування танків, артилерії і авіації і звинувачують один одного в ескалації напруженості.

Ситуація в невизнаній Нагірно-Карабахської Республіки (НКР) завжди була досить напруженою. Однак цього разу ситуація різко загострилася і дійшло до повномасштабних бойових дій. Міноборони Вірменії заявило про «наступальні дії» з боку Азербайджану. У свою чергу Азербайджан повідомив, що його дії стали відповіддю на обстріл з боку Вірменії.

Версія Вірменії

Згідно з повідомленнями вірменського військового відомства, азербайджанські військові спробували проникнути вглиб оборонної лінії Армії оборони НКР, використовуючи танки, артилерію і військово-повітряні сили (ВПС). У день настання бої йшли по всій протяжності лінії зіткнення. Найбільш активні дії йшли на південному (Гадрут) і північно-східному (Мартакерт) напрямках, повідомляла прес-служба Армії оборони НКР.

«Азербайджан зробив відкритий наступ, по всій протяжності кордону з Нагорним Карабахом, де ведуться бої», - написав у «Фейсбуці» прес-секретар вірменського міністра оборони Арцруни Ованесян. «ВС Азербайджану застосували важке озброєння, на певних ділянках лінії зіткнення зробили спробу проникнення, однак, отримавши адекватну відповідь, відступили на вихідні позиції, несучи великі втрати», - зазначив прес-секретар президента НКР Давид Бабаян.

Міноборони НКР повідомило про двох збитих вертольотах ВПС Азербайджану. Однак в Баку не підтвердили цю інформацію. Як повідомляє видання news.am, азербайджанська армія також втратила 14 танків і більше 5 одиниць іншої бронетехніки, в тому числі БМП.

Військове відомство Вірменії також повідомило про виявлення та знищення розвідувально-диверсійної групи Азербайджану, яка при відступі кинула убитих. У НКР повідомили про 200 убитих азербайджанських військовослужбовців, в той час як Баку визнав загибель тільки 12 своїх солдатів.

Версія Азербайджану

Згідно з версією Баку, в ніч на 2 квітня населені пункти і військові позиції Азербайджану піддалися інтенсивному обстрілу з боку Вірменії. У зв'язку з цим Міноборони країни було прийнято рішення про заходи у відповідь. Збройні сили Азербайджану в ході контрнаступу прорвали лінію оборони НКР в декількох напрямках і захопили ряд стратегічних висот і населених пунктів.

Як пише видання 1news.az, вдалося захопити висоти навколо села Талиш, пункт Сейсулан і висоту «Леле Тепе». Також видання повідомляє про знищення азербайджанськими військами шести танків і 15 арт-установок Вірменії.

«Вся відповідальність за ситуацію, що на лінії фронту, лягає на Вірменію як на країну-агресора і окупанта», - заявив глава прес-служби МЗС Азербайджану Хікмет Гаджієв в офіційній заяві. Міноборони Азербайджану заявило про загибель 100 вірменських солдатів, Вірменія підтвердила тільки 18 втрат.

Вдень 3 квітня міноборони Азербайджану заявило про призупинення бойових дій в зоні конфлікту. Однак і Вірменія, і НКР заявили, що обстріли тривають. Як повідомляють РІА новини з посиланням на прес-службу НКР, азербайджанська сторона продовжує мінометний обстріл позицій Армії оборони НКР і прилеглих населених пунктів. При обстрілі використовуються 152-міліметрові гармати, системи «Град» і танки. Армії оборони НКР в свою чергу також «вживає всіх необхідних заходів для придушення агресивних дій противника».

Думка міжнародної спільноти

Загострення конфлікту в Нагірному Карабасі стурбувало міжнародне співтовариство. В ООН відзначають, що в зоні конфлікту проживають близько 150 тисяч чоловік. У разі початку повномасштабної війни ці люди змушені будуть йти на переселення, що призведе до нового потоку біженців. Держсекретар США Джон Керрі закликав сторони «виявляти стриманість, уникати подальшої ескалації і строго дотримуватися угоди про припинення вогню».

Із закликом зупинити конфлікт також виступили представники Мінської групи ОБСЄ та інших міжнародних організацій. До мирного вирішення конфлікту закликає і президент НКР Ільхам Алієв. Тим часом і в Азербайджані, і Вірменії пішла мова про участь в бойових діях добровольців.

Політолог Андрій Епіфанцев вважає, що на цей раз війни в Нагірному Карабасі не буде, хоча ситуація загострюється. «Це не війна. Протягом одного-двох днів все зійде нанівець. Я не виключаю, що буде ще одна зустріч на вищому рівні між лідерами Вірменії, Азербайджану та РФ. Але ситуація загострюється, і тому тут потрібен глибокий компроміс. Наприклад, такий, при якому Карабах може бути поділений між Вірменією і Азербайджаном під патронатом міжнародного співтовариства », - заявив експерт в інтерв'ю виданню МК.

Історія конфлікту

Конфлікт в Нагірному Карабасі є етнополітичним конфліктом між азербайджанцями і вірменами. Він має давні історичні корені, проте загострився за часів перебудови в 1988 році, коли Нагірний Карабах захотів вийти зі складу Азербайджанської РСР. Тоді міжнаціональну конфронтацію призупинив Спітакський землетрус.

Конфлікт розгорівся з новою силою на початку 1990 років. Нагірний Карабах оголосив про незалежність від Азербайджану. Баку спробував повернути регіон під свій контроль, що призвело до масштабних військових дій. У 1994 році Азербайджан, з одного боку, і Вірменія і НКР, з іншого, підписали бішкекський протокол про припинення вогню. При цьому міжнародне співтовариство не визнало Нагірний Карабах як республіку. До сих пір НКР визнали тільки частково визнані держави: Республіка Абхазія, Південна Осетія, а також невизнана Придністровська Молдавська Республіка.

За різними оцінками, жертвами конфлікту з вірменської сторони стали від 5 до 6 тисяч осіб, включаючи мирних жителів. Азербайджан, за різними даними, втратив від 4 до 7 тисяч осіб. Крім того, доля 4 тисяч громадян Азербайджану залишається невідомою, вони до цих пір вважаються зниклими безвісті. У Вірменії і Нагірному Карабаху за післявоєнний період в цілому пропало безвісти понад 900 чоловік.

Вибір редактора