Польща позбавляється від радянського минулого

Ленін - grantist.com Ленін - grantist.com

Польська влада має намір знести понад 500 пам'ятників радянської епохи, в тому числі присвячені звільненню Польщі від фашизму. Найближчим часом уряд країни має намір розробити відповідний законопроект і направити його до місцевих органів влади.

Уряд Польщі вважає, що наявність подібних пам'ятників є пануванням комуністичної системи над країною, тому вони повинні бути знищені. «Їх збереження є наслідком незавершення в Польщі змін початку 90-х. Це було фатальною помилкою, яка багато років є приводом, використовуваним в пропаганді і провокації проти нашої батьківщини », - заявив глава державного Інституту національної пам'яті Лукаш Камінський.

Знесені пам'ятники перенесуть в музеї, де вони стануть свідченням «важких часів». «До червня ми запропонуємо акцію, яка буде стимулювати місцеві органи влади зносити радянські пам'ятники, ще до того, як з'явиться відповідний закон», - додав Камінський.

При цьому пам'ятники, встановлені на місцях загибелі та поховання радянських солдатів, чіпати не будуть. Польща обіцяє з повагою ставитися до місць, де покояться воїни-визволителі. Таким чином, Польща не порушує свої міжнародні зобов'язання, що стосуються охорони радянських пам'ятників.

«Ми вважаємо, що угода, що існує між Польщею і Росією, відноситься до цвинтарів та місць поховання. Так звані символічні пам'ятники, де ніхто не похований, знаходяться у веденні місцевих властей, і відповідно до визначених процедур можна їх демонтувати », - зазначила посол Польщі в Москві Катажина Пелчінска-Наленч.

Позбавлення від комуністичної спадщини

Польща не перша країна, яка позбавляється від пам'ятників радянської епохи. Після падіння комуністичного режиму в країнах Східної Європи і СРСР почали руйнуватися і його пам'ятники. Багато монументів стають об'єктами вандалізму, але більша частина була зруйнована, демонтована або перенесена на околиці або в особливі «алеї тоталітаризму» і «музеї радянської окупації». Частина пам'яток продана в приватні колекції або як металобрухт і була вивезена в країни Західної Європи і США.

Одним з перших демонтували пам'ятник Леніну, який стояв на однойменній площі в Східному Берліні. Після падіння Берлінської стіни площа була названа в честь ООН, а пам'ятник розібрали на дрібні частини і закопали в лісі. Більше 10 років про пам'ятник ніхто не згадував, проте в 2003 році був знятий фільм, в якому розповідається про місце поховання. Після цього місцеві жителі знайшли місце і стали розбирати Леніна на сувеніри, але незабаром інтерес до теми поступово згас.

Знесення пам'ятників Леніну в Україні

У 2013 році почався масовий знос пам'ятників Леніну на Україні, що отримав неофіційну назву «ленінопад». Знесення пам'ятників співпав з політичною кризою в країні і є символічним відображенням розриву з комуністичним минулим. За деякими даними, з 8 грудня 2013 по 5 серпня 2015 року знесено 778 пам'ятників вождю світового пролетаріату.

У знесення пам'ятників Леніну на Україні активну участь брали місцеві жителі. Вони ж були і ініціаторами ліквідації радянського минулого. Уряд країни підтримував ініціативу. «Держава не буде протидіяти, а, навпаки, всіляко сприяти будь-яким громадським ініціативам, які будуть боротися за очищення України від цих реліктів тоталітарного минулого», - заявив міністр культури України В'ячеслав Кириленко.

«Знесення пам'ятника Леніну, швидше за все, буде єдиним плюсом нинішньої української подій. Я переконаний прихильник і перейменування вулиць, що носять назви радянської епохи, і знесення пам'ятників безбожнику і кривавому злочинцеві Леніну, і виносу його тіла з мавзолею з подальшим захороненням у землі. Досить згадати ту величезну кількість жертв більшовицького режиму і негативні наслідки цього правління, які ми досі відчуваємо, щоб прийти до такого висновку », - прокоментував ситуацію на Україні єпископ Сиктивкарський і Воркутинський Питирим.

Його підтримав і диякон Андрій Барабаш, клірик Успенського храму міста Курчатова. «Я думаю, пора б вже проявити шану до численних жертв репресій, які протікали в роки тієї безбожної влади, пам'ять якої до сих пір спочиває в столиці Росії і роздирає серця переважної більшості людей, до думки яких поки що ніхто не прислухається», - зазначає священнослужитель.

Комуністичне минуле в Росії

Тим часом пам'ятники Леніну продовжують стояти у всіх містах Росії, а його тіло - лежати в мавзолеї в самому центрі Москви. За деякими даними, в Росії розміщено не менше 7 000 таких пам'ятників. Крім того, встановлюються і нові. Зокрема в жовтні 2014 року в Якутії комуністи відкрили новий монумент, а в Орловкій області встановили бюст. У Сімферополі Леніна відремонтували і пофарбували бронзовою фарбою.

«Хоча Радянський Союз розпався 25 років тому, а Ленін помер ще в 1924 році, він як і раніше присутній в житті росіян», - пише французьке видання Le Vif. На багатьох будинках в столиці висять таблички, що нагадують, що тут колись працював або брав участь у чомусь Ленін. «Люди звикли до цього, і ідеологічний аспект, пов'язаний з ім'ям Леніна, зник. Але це присутність впливає на населення і вписується в колективну несвідомість », - вважає глава центру дослідження громадської думки «Левада» Лев Гудков.

Тіло Леніна дістати з Мавзолею так і не наважився жоден російський лідер. На це не пішов навіть перший президент Росії Борис Єльцин, який припинив діяльність КПРС. Тому залишається відкритим питання: коли Росія вирішить позбутися комуністичного минулого?

Вибір редактора