Обама і Ердоган зустрінуться, незважаючи на політичні розбіжності

Обама і Ердоган - www.trend.az Обама і Ердоган - www.trend.az

У вівторок, 29 березня, президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган вирушив до США, де 31 березня пройде саміт з ядерної безпеки. В рамках саміту турецький президент в неформальній обстановці зустрінеться з президентом США Бараком Обамою. Про повідомив представник Білого дому Джош Ернест.

«Ми очікуємо, що президент США матиме можливість провести принаймні неформальну бесіду з Ердоганом», - заявив Ернест. При цьому представник Білого дому підкреслив, що неофіційність зустрічі не означає нехтування. Він також нагадав, що офіційна зустріч Ердогана відбудеться з віце-президентом США Джозефом Байденом.

Раніше видання The Wall Street Journal з посиланням на джерело в американській адміністрації повідомило, що Барак Обама відмовився від зустрічі з Реджепом Ердоганом під час саміту. Однак турецький лідер спростував цю заяву, заявивши, що тривалість і порядок денний зустрічі двох лідерів буде залежати від обставин.

Криза у відносинах Туреччини і США

В даний час відносини між Вашингтоном і Анкарою переживають глибоку кризу. Головною причиною розладу між країнами є ситуація в Сирії. Погляди США і Туреччини на сирійський конфлікт принципово різняться. США підтримують загони курдів, які борються з терористичними угрупованнями в Сирії. Туреччина ж вважає, що угруповання курдів є терористичними, і має намір ввести війська на курдську територію.

Крім того, Туреччина сильно постраждала від війни з Сирією. Їй довелося зіткнутися з низкою терактів і напливом біженців, які гігантським потоком ринули на її територію. Тому Туреччина виступала за створення в Сирії «зон безпеки», які захищалися б з повітря і з землі силами міжнародної коаліції.

Однак США проти ініціативи Туреччини, оскільки пріоритет відданий боротьбі з терористичними угрупованнями, зокрема із угрупованням «Ісламська держава» (ІД). При цьому Туреччина має велике стратегічне значення в цій боротьбі, так як вона межує з Сирією та Іраком. Тому, незважаючи на розбіжності, США і Туреччини необхідно знайти точки дотику для боротьби з ІД.

Розрив відносин з Росією

Крім розбіжностей з США, Туреччина зіпсувала відносини з Росією, збивши російський винищувач Су-24 в листопаді минулого року. Інцидент викликав цілий ряд наслідків, які російський уряд назвав «точкою неповернення». Союзники Туреччини по НАТО висловили стурбованість діями Росії, що також позначилося на репутації країни.

Згідно з виданням The Washington Post, Туреччина зараз опинилася повністю ізольованою. «Туреччина настільки зіпсувала відносини з усіма, що нездатна нікого переконати робити які б то не було дії», - цитує видання слова професора стамбульського університету імені Кадира Хаса Солі Озеля. Експерт зазначив, що Туреччина посварилась з усіма, включаючи власних союзників. «Розрив з США - найближчим і важливим союзником - ще більше розкрив її вразливість», - пише The Washington Post.

Експерти відзначають, що поїздка Реджепа Ердогана в США є спробою розрядити обстановку. Залишається тільки здогадуватися, чи зможуть домовитися два наймогутніших з військової точки зору члена НАТО?

Вибір редактора