Експерти: чи виведуть російські війська з Сирії?

Експерти: чи виведуть російські війська з Сирії? - fairway-info.com Експерти: чи виведуть російські війська з Сирії? - fairway-info.com

Увечері 14 березня президент РФ заявив про прийняття рішення щодо виведення з 15 березня російських військ з Сирії.

За його словами, свою задачу російські війська виконали і можуть покинути Сирію. Про це він заявив на нараді в присутності міністра оборони РФ Сергія Шойгу і глави МЗС РФ Сергія Лаврова. Експерти і політики по-різному прокоментували заяву глави держави.

«Вважаю, що завдання, поставлені перед Міністерством оборони, в цілому виконані. Тому наказую з завтрашнього дня почати виведення основної частини нашого військового угруповання з Сирійської Арабської Республіки », - йдеться на сайті президента.

За його словами, в ході бойових дій російські військові за участю сирійських військ і патріотичних сил Сирії змогли переломити критичну ситуацію в боротьбі з терористами і взяти ініціативу в свої руки в усіх напрямках. При цьому президент зазначив, що як і раніше будуть функціонувати російська військова база в морському порту Тартус і авіабаза Хмеймім.

Прес-секретар президента Дмитро Пєсков зазначив, що завданням пунктів базування стане спостереження за виконанням режиму з припинення вогню. Також він повідомив про дзвінок глави держави президенту Сирії Башару Асаду з приводу виведення російських військ.

Сирійський гамбіт?

Справжнє виведення російських військ з Сирії стало би позитивним фактом, заявив представник сирійської опозиції Мохаммед Аллуш. Однак він зазначив, що в дійсності ніяких ознак щодо виведення військ не спостерігається, повідомляють інформагентства. Його слова на умовах анонімності підтвердили два неназваних співробітника американської адміністрації.

Скільки виведуть військ і техніки?

На це питання ні Путін, ні Шойгу відповіді не дали. Дмитро Пєсков також відмовився прокоментувати це питання, заявивши, що це справа Міноборони.

За різними даними, Сирію покинуть тільки кілька літаків. У країні залишаться близько двох тисяч солдатів.

Виведення військ в зв'язку з важким становищем Росії

На думку журналіста Костянтина Еггерта, виведення російських військ з Сирії обумовлений двома чинниками. Перш за все, Росія не може брати участі відразу в двох конфліктах - на Україні (опосередковано) і в Сирії. Також Еггерт вважає, що Росія зазнала геополітичної поразки на Близькому Сході, де поважають силу.

Виведення військ напередодні перемир'я і припинення вогню позбавляє Росію «серйозного козиря в міжнародних переговорах» і буде розглядатися як прояв слабкості, зазначив Еггерт. Однак збереження військ в Сирії могло закінчитися зіткненням з турецькими військами, армія яких друга за силою в НАТО і четверта - за чисельністю в світі, зазначив Еггерт.

Також варто нагадати про непрямі методи тиску на Росію з боку Євросоюзу і США, продовжив журналіст.

Думка експертів

Російські та іноземні експерти вважають, що участь Росії в сирійській війні мала дві цілі: відновити відносини з Заходом (зіпсовані приєднанням Криму) і підтримати рейтинг президента РФ за рахунок маленьких перемог в Сирії.

На їхню думку, обидві мети не досягли результату. Президент США Барак Обама на початку березня продовжив санкції проти російських компаній і чиновників ще на рік. Рейтинг же Путіна, що становив на початок війни в Сирії 90% впав до 81,3% (за даними ВЦІОМ).

На думку спостерігачів, видання наказу про виведення військ з Сирії збіглося за часом з переговорами в Женеві між сирійською владою і опозицією про припинення війни і устрій держави після війни. Тема післявоєнного часу вперше прозвучала на переговорах.

Чим закінчилася боротьба з «Ісламською державою» (ІД) в Сирії?

Незважаючи на досягнення в боротьбі із забороненою в Росії ІД, що пролунали в рапорті Шойгу, терористи досі утримують більшу частину сирійської території, а також Алеппо, який є другим за величиною містом в країні. Через 3 місяці після введення російських військ чисельність армії ІД подвоїлася, а число росіян в ній - потроїлася, заявили американські аналітики з Soufan Group.

Нагадаємо, що метою введення російських військ до Сирії була саме боротьба з ІД. Однак лідери західних країн не раз повідомляли, що Росія бомбардує не позиції ІД, а сирійську опозицію.

У свою чергу, Москва не раз спростовувала цю інформацію і заявляла, що авіаудари проводяться тільки по об'єктах терористів ІД.

Наслідки війни в Сирії

Для Росії війна в Сирії обходилася щодня в $ 2-4 млн., оцінила витрати Вікторія Нуланд, помічник держсекретаря США. За час війни Росія витратила близько $ 700 млн або 50 млрд рублів за нинішнім курсом, зазначила вона.

За даними турецького інформагентства Anadolu, в Сирії на 1 лютого 2016 року загинули 109 російських військовослужбовців.

Для Сирії введення російських військ обернулося загибеллю не менше 390 мирних сирійців тільки в лютому. У січні 2016 року в Сирії від російських бомбардувань загинули понад 3000 осіб, з них понад 1000 мирних жителів і понад 250 дітей, інформував Сирійський центр моніторингу за дотриманням прав людини.

За його даними, 80% російських авіаударів були направлені на повстанців проти Башара Асада і мирних жителів. Відзначається, що російська авіація використовувала в Сирії також заборонені фосфорні і касетні бомби.

Російські авіаудари сприяли зростанню числа біженців з Сирії, які втекли з країни і посилили міграційну кризу Євросоюзу. За даними ООН, в лютому через бойові дій в околицях міста Алеппо в Туреччину втекло близько 30 тисяч сирійських біженців. Як повідомив прем'єр-міністра Туреччини Ахмет Давутоглу, на шляху до Туреччини знаходяться ще 70 тисяч сирійців. Він заявив, що Туреччина впустить їх на свою територію.

Військові дії в Сирії Росія почала 30 вересня 2015 року. Про це попросив президент Сирії Башар Асад. Спочатку планувалося, що метою операції стане підтримка режиму Башара Асада та боротьба з ІД.

Вибір редактора