Ожиріння вражає все більше людей

Ожиріння - mygazeta.com Ожиріння - mygazeta.com

Ожиріння в сучасному світі переростає в проблему глобального масштабу. Захворюваність на ожиріння в цивілізованому суспільстві різко зростає, при цьому прогнози невтішні. Згідно з останніми дослідженнями, через 10 років ожирінням страждатиме 20% населення нашої планети. 

Якщо вірити дослідженням, опублікованим на сайті медичного журналу Lancet, за останні 40 років число людей, які страждають від ожиріння, збільшилася більш ніж в шість разів, і цей показник продовжує зростати. Частка огрядних чоловіків в період з 1975 по 2014 рік потроїлася, а жінок - подвоїлася. Згідно з висновками вчених, число людей, які страждають ожирінням, вперше перевищила кількість людей з дефіцитом маси тіла.

Діагноз ожиріння ставиться тим людям, чий індекс маси тіла перевищує 25. Індекс маси тіла (ІМТ) визначається відношенням маси тіла до квадрату довжини тіла. В даний час ожиріння розглядають як хронічне обмінне захворювання, при якому виникає збільшення маси тіла через накопичення жирової тканини. Ожиріння зазвичай супроводжується збільшенням випадків загальної захворюваності і смертності.

Найбільше число хворих на ожиріння проживає в Китаї. Там від хвороби страждають 43,2 мільйона чоловіків і 46,4 мільйона жінок. На другому місці за кількістю огрядних людей стоїть США. За статистикою, 68% жителів цієї країни страждають від зайвої ваги, а кожен третій має ту чи іншу ступінь ожиріння.

Ожиріння в Америці

Перші дослідження, які показали перевищення нормальної ваги у американців, були проведені в далеких 1960-х. Тоді кількість людей, які страждають надмірною вагою, становило 24,3%, в 1970 роках таких людей стало вже 25%, а в 1980-х - 33%. Проте фахівці не звертали уваги на ці цифри. На них звернула увагу тільки одна зі співробітниць Центру з контролю і запобігання захворювань в США в 1990 році.

Першими занепокоїлися військові, оскільки 40% молодих людей і 25% дівчат не відповідали армійським стандартам через зайву вагу і не могли бути призвані в армію. Глава американської федеральної служби охорони здоров'я Річард Кармон зазначив, що надмірна вага перетворюється у велику загрозу для безпеки США, ніж тероризм. Він назвав ожиріння американського населення «внутрішнім тероризмом».

Проблема зайвої ваги в Європі

У Європі ситуація з ожирінням також стоїть досить гостро. Зокрема в Німеччині любов людей до пива і жирної їжі, як і відсутність фізичної активності привели до високого рівня ожиріння. Дослідження, проведене в країні, показало, що в деяких областях спостерігається гострий дефіцит робочої сили, так як недостатньо людей знаходяться в хорошій формі.

У Великобританії ожиріння також досягло розмірів епідемії. «Ожиріння досягло розмірів епідемії. Зараз 23% чоловіків і 23,5% жінок в Англії страждають клінічним ожирінням », - зазначив голова Національного форуму по боротьбі з ожирінням Колін Уейн.

Уряд країни має намір ввести податок на цукор, щоб зробити більш важкодоступними солодкі газовані напої, які так люблять діти. При цьому кожна п'ята дитина в Британії страждає від ожиріння. У минулому році ВООЗ опублікувало доповідь, згідно з яким до 2030 року 75% чоловіків і понад 60% жінок будуть страждати ожирінням.

Хто винен і що робити?

Газована вода з високим вмістом цукру є одним з головних продуктів, які викликають ожиріння. Крім неї, до такої їжі відносяться чіпси, печиво та інші оброблені продукти, включаючи соуси і приправи. Однак якщо ці продукти такі шкідливі, чому люди їдять їх у великій кількості? Дієтологи давно з'ясували, що всі ці продукти містять речовини, що викликають залежність.

Журналіст Майкл Мосс проводив розслідування феномена шкідливих продуктів. У своїй книзі «Сіль, цукор, жир» він написав, що виробники харчових продуктів йдуть на багато чого, щоб знайти оптимальну кількість солі, цукру, жиру і додаткових приправ, які будуть впливати на мозок, змушуючи їсти ще більше.

Шкідлива їжа розроблена так, щоб переконати мозок в тому, що ви не наїдаєтеся, а всього лише перекушуєте. Це створюється ідеальним співвідношенням калорій, що не дає мозку сигнал, щоб перестати їсти. Крім того, велику роль відіграє реклама. Дивлячись на красиві упаковки чіпсів і шоколаду, діти думають, що важлива саме така їжа.

Дослідники виявили, що харчова залежність дуже схожа з наркотичною залежністю. В обох випадках в мозку людей спостерігається активізація центрів задоволення, що характерно для будь-яких залежностей. Листя коки також нешкідливий. Але після обробки він перетворюється на сильний наркотик - кокаїн. Те ж саме відбувається і з продуктами. Після обробки вони перетворюються в наркотик.

Щоб впоратися з такою залежністю , дієтологи радять перейти на здорове харчування. В першу чергу слід уникати оброблених продуктів, наприклад, рафінованого цукру. Зате у великій кількості можна їсти овочі та фрукти, особливо якщо ви самі їх виростили.

Крім того, фахівці радять прибрати емоційний фактор харчової залежності. Якщо ви поглинаєте цукерки через емоційні проблеми, то в першу чергу потрібно вирішити їх. На якийсь короткий час споживання цукру піднімає рівень серотоніна і робить людину щасливішою. Однак треба розуміти, що повністю це не вирішить ситуацію, але може принести проблеми зі здоров'ям. В результаті це може викликати ще більшу депресію.

Вибір редактора