Соцмережі і депресія: чи є взаємозв'язок?

Соцмережі і депресія - www.gogetnews.info Соцмережі і депресія - www.gogetnews.info

Соцмережі захопили наше суспільство настільки, що багато людей вже не мислять собі день без того, щоб не перегорнути з ранку стрічку новин в Facebook або в «Вконтакте» і не «запостити» нові фотографії з чергової прогулянки. Однак так чи все безневинно насправді?

У зв'язку з тим, що соцмережі стали популярними серед населення, вчені також звернули на них свою увагу. Вони постійно проводять різні дослідження, щоб визначити вплив віртуального спілкування на психіку людини. Останнім часом дослідники все частіше стали помічати зв'язок між спілкуванням в соціальних мережах і депресією.

Група вчених з Університету Піттсбурга недавно провела подібне дослідження і з'ясувала, що люди, які проводять багато часу в соціальних мережах, впадають в депресію частіше за інших. Дослідження показало, що у активних користувачів соцмереж в 2,7 рази частіше з'являються поганий настрій, швидка стомлюваність, дратівливість, зниження самооцінки і інші симптоми клінічної депресії.

Причина депресії - заздрість?

Вчені пояснили результати дослідження тим, що користувачі соцмереж постійно дивляться сторінки і фотографії інших людей, порівнюючи їх життя зі своїм. У соцмережах люди зазвичай публікують свої кращі фотографії - в гарному одязі, на будь-яких заходах, в колі щасливої ​​родини. Людина, дивлячись на фотографії такого «ідеального» життя, відчуває себе обділеною і впадає в депресію.

У той же час людина не намагається подолати такий стан, а шукає розраду в тих же соціальних мережах, тому ще більше посилює депресію. Таким чином, людина потрапляє в «круговорот депресій» і застряє в ньому. При цьому люди не розуміють, що ті, хто публікує «щасливі» фотографії, самі знаходяться в такому ж стані. Тобто вони теж ідеалізують чуже життя, впадаючи в депресію.

Попередні дослідження також показували розвиток депресії у залежних від соцмереж людей. Вчені з Університету Мічигану на прикладі Facebook з'ясували, що настрій у тих, хто багато часу проводив в онлайні, виявлявся гіршим, ніж у тих, хто не сидів в Facebook довго. «Здавалося б, Facebook надає безцінну можливість для задоволення базової людської потреби в спілкуванні. Але замість того щоб підвищувати задоволеність життям, це призводить до протилежного результату - знижує її », - зазначив автор дослідження Етан Крос.

Тим часом вчені зі штату Вісконсін проводили довгострокове дослідження, яке тривало три роки. В ході дослідження одна група випробовуваних часто користувалася соцмережі, а інша частина навіть не була в них зареєстрована. У підсумку експерти виявили, що після закінчення експерименту учасники обох груп мали абсолютно рівний ризик розвитку депресії. Однак вчені помітили, що користувачі соцмережами більше страждали від занадто низької самооцінки.

Проте всі фахівці сходяться в тому, що соціальними мережами не треба зловживати. Вчені вважають, що потрібно виходити з мереж за годину до сну і заходити на свою сторінку не більше трьох разів на тиждень. Крім того, треба частіше намагатися спілкуватися з друзями особисто, а читання стрічки новин в соцмережі замінити читанням книги. І, головне, треба пам'ятати, що найцікавіше відбувається в реальному світі, а не у віртуальному. Не варто приносити в жертву соцмережі свою реальне життя, а краще навчитися використовувати її ресурси з користю і тільки в міру гострої необхідності.

Вибір редактора