Глобальне потепління призводить до повеней по всьому світу

Повені по всьому світу - artmisto.com Повені по всьому світу - artmisto.com

Наслідки глобального потепління даються взнаки. У різних частинах світу тривають сильні повені, які забирають життя людей і завдають багатомільярдні збитки.

Повені в Німеччині

Жертвами проливних дощів, що обрушилися на південну частину Німеччини, стали чотири людини, один з них рятувальник. Рівень води в деяких місцях сягав 1,7 метра. Вулицями мчали потоки води, змішані з брудом, які змітали все на своєму шляху. Постраждали дерева, автомобілі та житлові будинки. Зафіксовані перебої з електрикою і водопостачанням.

У багатьох будинках затоплені підвали і перші поверхи. Сотні людей довелося евакуювати. Поліція міста Ульм повідомила про 500 викликах за ніч. На ліквідацію наслідків стихії і допомогу місцевому населенню кинуто всі оперативні служби регіону.

Ситуація в США

Не краща ситуація і в США. У штатах Техас і Канзас зливові дощі не припиняються вже три дні. В одному з округів випало понад 400 мм опадів. Жертвами стихії стали шість чоловік, кілька вважаються зниклими без вести.

Повінь спровокувала бунт в тюрмах Терелл і Спрінгфеллоу, що знаходяться в дельті річки Бразос. Річка вийшла з берегів, що призвело до відключення електрики і паніки серед ув'язнених. Щоб уникнути позаштатних ситуацій в разі підтоплення, місцева влада розпорядилася провести екстрену евакуацію.

В американському штаті Кентуккі повінь заблокувала туристам вихід з кінських печери. У пастці знаходилося не менше 17 осіб. Рятувальники змогли оперативно відреагувати на ситуацію і витягти постраждалих. Всі вони були розміщені в найближчому до печери будинку.

При цьому метеорологи попереджають, що основний удар стихії ще попереду, оскільки до американського штату Південна Кароліна підійшов тропічний шторм «Бонні». Він приніс сильні дощі та вітри, які продовжаться як мінімум до середини наступного тижня. Офіційно сезон ураганів в Атлантичному океані має розпочатися тільки через три дні.

Зливи в Китаї

У Китаї найсильніші зливи стали причиною загибелі відразу 14 жителів. Смерть шести осіб була викликана обвалом, який стався через проливні дощі провінції Гуандун. Ще вісім людей загинули через різке підвищення рівня води в одній з річок в туристичній зоні Фенхуа провінції Гуандун.

Зливи тривають також у провінціях Юньнань, Хунань, Сичуань і інших. Там проливні дощі зруйнували дороги, знищили посіви і затопили сотні житлових будинків. Більше мільйона людей постраждали, багато хто залишився без даху над головою. Евакуйовано понад 12 тисяч осіб.

Дощі паралізували рух транспорту, багато доріг затоплені і зруйновані. Національне метеорологічне бюро Китаю підвищило рівень небезпеки до «жовтого». Метеорологи побоюються, що може відбутися повторення подій 1998 року, коли в результаті повені загинуло більше 1 300 осіб.

Повені в Росії

Не краще виглядає ситуація з повенями і в Росії. В Адигеї вже більше двох діб тривають зливові дощі. Затоплено понад 430 домоволодінь. Найбільше постраждали будинки в столиці республіки Майкопі і Майкопський район. В регіоні введено режим підвищеної готовності. Опади очікуються ще протягом кількох діб.

Крім того, друга хвиля паводку очікується на Алтаї. Хоча повінь тут очікується не через дощі, а через танення льодовиків в горах, жителям від цього не легше. Перша хвиля паводку минула в квітні. Тепер танення льодовиків призведе до підйому води в верхів'ях річок Чариш, Бия, Чулишман і Катунь. Максимальний підйом очікується на початку червня.

Всьому виною глобальне потепління?

Багато метеорологів пов'язують часті зливи та буревії з глобальним потеплінням. Потепління тягне за собою не тільки збільшення середньої річної температури, але і розбалансування природної системи, що призводить до зміни режиму випадання опадів, збільшення частоти екстремальних явищ та інших природних аномалій.

Такі події можуть стати більш частими і серйозними, якщо викиди парникових газів прискоряться, відзначають вчені. Крім того, викиди прискорюють танення льодовиків, що призводить до підвищення рівня світового океану і затоплення прибережних населених пунктів.

Група вчених з ООН дійшла висновку, що глобальне потепління може призвести до повного затоплення Венеції. З кожним роком кількість повеней у Венеції збільшується, а рівень води біля берегів підвищується. Така ж доля може чекати і острів Пасхи з його знаменитими статуями. Якщо не вжити жодних дій, то в найближчій майбутньому він піде під воду, вважають дослідники.

У січні цього року фахівці NASA прийшли до висновку, що затоплення загрожує не тільки цим островам. Повінь може стерти з лиця землі Майамі, Нью-Йорк, Амстердам, Токіо та інші великі міста. Під воду в найближчому майбутньому можуть також піти всі острівні держави. Згідно комп'ютерної моделі вчених, це може статися вже в 2076 році.

 

При цьому більшість вчених сходяться на думці, що рано чи пізно велике затоплення почнеться, питання тільки в тому, як швидко це станеться. Самі песимістично налаштовані прихильники «теорії всесвітнього потопу» вважають, що повені почнуться вже через 30 років. Оптимісти очікують початок затоплень до 2100 року. Так чи інакше, людству вже зараз пора задуматися з цього приводу і вжити відповідних заходів.

Вибір редактора