Професор з Гарварда оскаржив відкриття школярем загубленого міста майя

Професор з Гарварда оскаржив відкриття загубленого міста майя Професор з Гарварда оскаржив відкриття загубленого міста майя

Викладач Гарвардського університету Олександр Токовінін поставив під сумнів відкриття канадським школярем загубленого міста майя. На думку вченого, перш ніж висвітлювати подібні відкриття, необхідно отримати повноцінний науковий коментар.

Новина про те, що 15-річний канадський школяр Вільям Гадурі виявив стародавнє місто майя, швидко розлетілася по всіх світових ЗМІ та Інтернету, де отримала сотні різних коментарів. Як повідомило Daily Mail, своє відкриття хлопчик зробив після вивчення астрономічних карт майя і супутникових фотографій. Він хотів зрозуміти, чому майя будували свої міста далеко від річок і в неприступних горах.

Провівши аналіз 23 сузір'їв майя, хлопчик виявив, що 142 зірки відповідають положенню 177 їхніх міст. Причому найяскравіші зірки збігалися з найбільшими містами. У зв'язку з цим хлопчик зробив висновок, що майя будували свої міста у відповідності з розташуванням сузір'їв.

Особливу увагу школяра привернуло сузір'я з трьох зірок. Положення двох з них збігалося з двома містами майя. Гадурі припустив, що повинне бути і третє місто. Він вивчив супутникові знімки півострова Ютакан, зроблені Канадським космічним агентством і Google Earth. Виявилося, що в джунглях є прямі лінії, що нагадують обриси будівель, які збігаються з координатами відсутнього міста.

Представники канадського космічного агентства прокоментували відкриття хлопчика. «На фотографіях видно прямі, занадто прямі для природного походження лінії. І це дозволяє припустити, що під ними щось є », - зазначив представник агентства Даніель де Ліль. При цьому він зауважив, що через густу рослинність важко щось розгледіти.

Доктор Арманд Ла Рок з Університету Нью-Брансвік зазначив, що якщо зіставити всі розрізнені елементи воєдино, то виходить правдоподібна версія існування древнього міста. Він також зазначив, що метод канадського школяра цілком можна використовувати і досвідченим археологам.

Однак не всі вчені налаштовані так оптимістично. Науковий співробітник музею археології та етнографії Гарвардського університету і викладач на кафедрі антропології в Гарварді Олександр Токовінін поставив під сумнів це відкриття. «В Інтернеті зараз висять дві карти, пов'язані з цією знахідкою. Згідно з однією з них, стародавнє місто знаходиться на території Белізу, згідно з іншою - в штаті Кампече в Мексиці », - заявив він в інтерв'ю виданню ВВС. Вчені зазначили, що цей факт вже змушує сумніватися в правдоподібності знахідки, оскільки місто не може перебувати відразу в двох місцях.

При цьому професор додав, що зазначені на фото території вже добре досліджені археологами. Поруч з цими місцями виявлено два великих міста майя, що відносяться до різних епох цієї цивілізації.

Токовінін також додав, що у майя не було зоряних карт в сучасному їх розумінні. Тобто сузір'я майя важко співвіднести з сучасними. Крім того, вчені навіть не знають назви небесних тіл, зображених на картах майя, крім Сонця, Місяця і Венери. «Дивно, що не запитали ні у одного з великих археологів, як Вільям Гадурі інтерпретував знімки з космосу. І це несправедливо насамперед по відношенню до самого підлітка, який дійсно щиро захоплений наукою », - зазначив учений.

Професор додав, що журналісти повинні більш відповідально ставитися до новин такого роду і перш за все дочекатися повноцінних наукових коментарів з цього питання. Однак сам школяр, який збентежений критичними коментарями, не має наміру здаватися. Він планує представити результати своєї роботи на науковій конференції в Бразилії в 2017 році.

Вибір редактора