Вчені назвали головні загрози людству

Головні загрози людству - naked-science.ru Головні загрози людству - naked-science.ru

Вчені з Оксфордського університету представили доповідь, в якій розповіли про катастрофи, які загрожують людству. Серед катастрофічних загроз дослідники назвали падіння астероїдів, виверження вулканів, поширення вірусів та інші.

Як зазначив керівник дослідження Себастьян Фарквхар, катастрофічні події можуть не відбутися в найближчий рік, однак це не означає, що вони не загрожують нашій цивілізації. «Історія вчить нас, що багато чого з цих речей більш вірогідні, ніж ми думаємо», - зазначив учений.

Згідно з доповіддю, в найближчі п'ять років нашому людству можуть загрожувати астероїди, виверження супервулканів і інші «невідомі ризики», які безпосередньо не залежать від людини. У довгостроковій перспективі нашій цивілізації можуть загрожувати пандемії, ядерна війна, катастрофічні зміни клімату і розвиток штучного інтелекту. Ці загрози безпосередньо пов'язані з людиною.

Вчені відзначили, що якщо розвиток штучного інтелекту не відповідає людським цінностям, то це може бути небезпечно. Дослідники припускають, що є можливість виникнення груп штучного інтелекту, які не потребуватимуть людей і почнуть сприймати нас як своїх конкурентів.

При цьому автори доповіді вважають, що зараз людство не готове до того, щоб справлятися з можливими загрозами. «Немає ніяких підстав думати, що люди є вершиною творіння і найкращим, що є в світі», - зазначив професор Фарквхар.

Загроза супервулкана

Вчені вже не вперше проводять такі дослідження, в яких аналізують катастрофічні наслідки для людства. Про небезпеку виверження супервулканів останнім часом говорять багато дослідників. Так, геологи з'ясували, що дозріли умови для виверження Йеллоустонського супервулкана, що знаходиться в Йеллоустонському національному парку на північному заході США.

За розрахунками вчених, виверження Йеллоустонського супервулкана відбувається приблизно один раз в 600 тисяч років. Останній раз він вивергався 640 тисяч років назад. Ймовірність гігантського виверження в даний час оцінюється вченими як 0,00014% в рік. При цьому фахівці відзначають, що подібні геологічні процеси не є регулярними, і передбачити їх неможливо.

Російський професор кліматології Геннадій Менжулін зазначив, що багато хто недооцінює наслідки виверження вулкана, проте вони будуть дуже серйозними. Шар попелу засипле більшу частину землеробських територій, що призведе до голоду і загибелі більшості населення Землі. Крім того, з лиця землі буде стерто все, що знаходиться в радіусі 1,6 тисячі кілометрів від вулкана.

Ймовірна атака астероїдів

Загроза бомбардування Землі астероїдами також активно вивчається астрономами. На січень 2009 року НАСА нарахувало 1006 потенційно небезпечних астероїдів і 85 комет. При цьому кількість таких об'єктів постійно зростає, а деякі з них наближаються до Землі досить близько. Це насторожує астрономів, тому вони по можливості намагаються відстежувати всі потенційно небезпечні об'єкти.

 

Вся поверхня Землі поцяткована шрамами від зіткнення з астероїдами. Відомо близько 160 величезних кратерів. І астрономи навіть не беруться передбачити, скільки небесних тіл можуть змінити траєкторію і попрямувати в нашу сторону. Більшість астрономів вважають зіткнення астероїдів із Землею тільки питанням часу. Однак вчені сподіваються, що цей час настане нескоро, і вирішувати це завдання доведеться вже іншому поколінню землян.

Розвиток штучного інтелекту

Однак є і проблеми, які залежать і від самих землян. Зокрема велике занепокоєння викликає розвиток штучного інтелекту. Вчені з Технологічного інституту Джорджії провели експеримент, в ході якого визначили ступінь довіри людини роботові-рятівнику під час надзвичайної події. Виявилося, що люди сліпо довіряли роботу, навіть якщо його помилка була очевидною. Експеримент спантеличив вчених, оскільки він показав, що роль роботів в суспільстві дуже значима.

Багато дослідників вважають, що сліпа довіра штучному інтелекту може привести до переваги роботів над людиною і тоді сюжет фільму «Термінатор» буде не таким вже і фантастичним. Відомий фізик-теоретик Стівен Хокінг і раніше попередив, що розвиток інтелекту роботів може в кінцевому рахунку означати кінець людської раси. «Можливості людей обмежені занадто повільною еволюцією, ми не зможемо змагатися зі швидкістю машин і програємо», - заявив учений.

За останні сто років людство виявило і продовжує виявляти нові загрози для свого існування. При цьому не робиться нічого для того, щоб їх уникнути. Людство сподівається, що найближчим часом йому ніщо не загрожує, а з проблемами майбутнього буде розбиратися наступне покоління жителів нашої планети.

Вибір редактора