Дежавю: збої в роботі мозку або проблиски майбутнього?

Дежавю: збої в роботі мозку - fishki.net Дежавю: збої в роботі мозку - fishki.net

Ймовірно, ви стикалися з дежавю. Такий стан (в перекладі з французької означає «вже бачене») відчувають 60-80% людей. Воно може виникнути в будь-який час і в більшості випадків швидко змінюється.

Ви входите в кімнату і раптово відчуваєте, що ви вже тут були, хоча тут вперше. Ніби герой фантастичного фільму, ви немов зробили крок в майбутнє.

Дежавю - одне з явищ, які наука досі не може пояснити.

«Оскільки незрозуміло, що викликає дежавю, цей феномен важко вивчити в лабораторії», - каже Мішель Хук, доцент нейронаук і експериментальної терапії в Техаському науково-медичному центрі.

Збій в роботі мозку?

«Згідно з багатьма дослідженнями, приблизно дві третини людей хоча б раз у житті стикалися з дежавю, - каже Хук. - Розуміння того, як працює пам'ять, проливає певне світло на те, чому у деяких людей дежавю трапляється частіше, ніж у інших ».

Випадки дежавю, можливо, пов'язані з процесом накопичення пам'яті в мозку. Довготривалі спогади, події і факти накопичуються в скроневій частці. Окремі ділянки скроневої частки відповідають за розпізнавання знайомих подій і явищ.

Зв'язок між скроневої частини мозку і дежавю до кінця не вивчений. Але дослідження серед хворих від епілепсію скроневої частки виявили цікаву закономірність. При цьому захворюванні порушується активність нервових клітин у мозку, що викликає спазми. Вчені припускають, що дежавю викликає електрична дисфункція в мозку.

Епілептичні напади виникають через дисфункціональну активність нейронів (нервових клітин) в мозку, порушуючи електричні імпульси, які збуджують нейрони. Ці імпульси поширюються по всьому мозку, викликаючи епілептичні напади.

«Клінічні дослідження показали, що у деяких пацієнтів з епілепсією скроневої частки дежавю виникає перед епілептичними нападами, майже як попередження», - зазначає Хук.

Але чому дежавю виникають у здорових людей, які не страждають від епілепсії?

Деякі вчені вважають, що це «збій» у мозку. Нейрони, що відповідають за розпізнавання і знайомі явища, помилково запускаються. В результаті мозок приймає дані за минуле.

Крім того, аномальні електричні імпульси, що призводять до епілепсії, можуть виникати у здорових людей, наприклад, гіпнаготичне посмикування - мимовільний м'язовий спазм, коли людина засинає.

Скорочення шляху нейронів

Випадки дежавю у здорових людей можуть виникнути через «помилки» в проходженні нейронів. Це відбувається, тому що мозок постійно намагається створити цілісне сприйняття навколишнього світу при обмежених вихідних даних.

Щоб відтворити детальний спогад, мозку досить невеликої кількості сенсорної інформації, наприклад, знайомий запах. Можливо, дежавю пов'язано з неполадками в системі пам'яті: сенсорна інформація обходить короткочасну пам'ять і замість цього досягає довгострокової пам'яті. Це викликає дивне відчуття, що ми вже знайомі з побаченою тільки картиною або ситуацією.

У візуальній системі сенсорна інформація проходить по численним шляхах до верхніх відділах кортикальних центрів мозку (зони, що відповідають за пам'ять, увагу, сприйняття, думки, мова і свідомість). Вся інформація досягає цих центрів приблизно в один час.

«Згідно з деякими теоріями, коли виникає різниця в обробці інформації при проходженні по цих шляхах, порушується сприйняття і мозок сприймає це як два окремих повідомлення, - пояснює Хук. - Мозок сприймає другу версію через уповільнене проходження, як окремий перцептивний досвід. В результаті виникає помилкове відчуття чогось знайомого (дежавю) ».

За словами Хука, ученим ще належить вивчити явище дежавю і механізми, які стоять за ним: «Поки немає простої відповіді на питання, які механізми викликають дежавю. Але подальші дослідження в майбутньому можуть дати відповіді на ці питання ».

Вибір редактора