Чи відмовиться людство від нафти і газу

альтернативна енергетика - premier-odessa.com.ua альтернативна енергетика - premier-odessa.com.ua

У найближчі 10 років людство може відмовитися від традиційних джерел енергії та перейти на екологічні. Так вважає професор з британського університету Сассекса Бенджамін Совакул.

На думку професора, ера вуглеводнів найближчим часом може закінчитися, і люди відмовляться від нафти, вугілля і газу. Вчені пояснив свою теорію тим, що людство завжди удосконалювало свої ресурси. Відомо, що раніше люди використовували дрова, а потім перейшли на вугілля. Пізніше люди стали застосовувати електрику. При цьому в Європі електрика впроваджувалася протягом приблизно 69 років. На цей раз прийшла черга екологічно чистих ресурсів.

Професор пояснив, що перехід від одних джерел енергії до інших і раніше траплявся дуже швидко, однак це відбувалося при поєднанні декількох чинників: «сильної підтримки держави» і деяких економічних і екологічних стимулів. Канадська провінція Онтаріо, наприклад, всього за 11 років повністю відмовилася від вугільної енергетики. «Перехід до нової екологічно чистої енергетичної системи потребують значних змін в технологіях, політичних нормах, тарифах і ціноутворенні, а також в поведінкових звичках споживачів», - зазначив учений.

Професор пояснив, що зміна ресурсів дуже важлива для людства, оскільки використання вуглеводнів сильно шкодить екології планети. Паливно-енергетичні підприємства викидають в атмосферу токсичні речовини, що призводить до утворення парникових газів. Все це призводить до підвищення температури на планеті і до глобального потепління.

Переробка нафти забруднює не тільки атмосферу, але і гідросферу Землі. Стічні води нафтопереробних підприємств потрапляють в природні водойми, заносячи туди феноли, бензоли, алкани, алкени та інші вуглеводневі сполуки. Очищення стічних вод від нафтових відходів показала себе повністю неефективно.

Що заважає використанню альтернативної енергетики?

Тоді, якщо людство постійно розвивається, чому ж воно застрягло на використанні вугілля і нафти? Загальна кількість сонячної енергії, що надходить на поверхню Землі за тиждень, перевищує енергію всіх світових запасів нафти, газу, вугілля та урану. Однак на всій планеті сонячне світло розподіляється нерівномірно, до того ж є ще й ніч. Тому необхідна акумуляція енергії. Крім того, для використання сонячної енергії потрібні дорогі конструкції із застосуванням рідкісних елементів.

З вітрогенераторами теж не так все просто. У холодних регіонах лопаті вітрогенератори повинні бути виготовлені зі спеціальних морозостійких матеріалів, а рідина в них повинна бути незамерзаючою. При замерзанні таке обладнання працювати не буде. При різких коливаннях швидкості вітру спрацьовує електричний захист, знижуючи ефективність роботи системи в цілому. Крім того, роботу генераторів можуть пошкодити удари блискавок, пожежі та інші катаклізми, також вони завдають шкоди птахам. Крім того, саме обладнання дуже дороге, а його утилізація аж ніяк не екологічна.

Тим часом екологи-активісти вважають, що наше людство цілком могло б використовувати альтернативні джерела енергії, однак про їхній потенціал навмисне замовчують. Технології по використанню поновлюваних енергетичних джерел блокуються нафтовими компаніями через зацікавленість в прибутку. Розробки вчених в області альтернативних джерел енергії представляють серйозну загрозу для нафтових магнатів, тому вони намагаються гальмувати подібні дослідження.

Таким чином, прискорений перехід до альтернативних джерел енергії може не настати до тих пір, поки політичні та економічні переваги не стануть очевидними навіть для противників таких змін.

Вибір редактора