ГМО врятують нас від голоду або знищать?

ГМО врятують нас від голоду - agrobk.ru ГМО врятують нас від голоду - agrobk.ru

Вчені сміються над болючими фантазіями людей, коли мова заходить про небезпеку ГМО.

Гасла «генетичні мутанти» або frankenfood викликають у них посмішку. «ГМО безпечні і здатні нагодувати зростаюче населення планети», - наполягають вони, але більшість людей їм не вірить. Схоже, що ці суперечки ніколи не закінчаться. Тим часом третина всіх продуктів харчування в світі вже ГМО!

Генетично модифікований організм (ГМО) являє собою продукт, чия ДНК змінена або модифікована якимось чином за допомогою генної інженерії. У більшості випадків ГМО отримують ділянку ДНК іншого організму, будь то бактерії, рослини, віруси або тварини. Ці організми також називають «трансгенними».

Фантазії генетиків немає меж. Генетики розводять трансгенних свиней, які світяться в темряві завдяки ДНК біолюмінесценції медузи. Томати пручаються до морозу завдяки генам камбали, що живе в холодних водах. Все це робить ГМ-культури смачнішими, більш поживними і стійкішими до хвороб і посухи.

Якщо їжа - влада, то ГМО - зброя

Наука каже, що переважна більшість досліджень генетично модифікованих (ГМ) культур дозволяє припустити, що вони безпечні.
Багато хто сумнівається в неупередженості досліджень в США, які часто фінансуються або проводяться компаніями, що виробляють ГМО, такими як «Монсанто». Однак в Європі вплив цих гігантів набагато слабкіший.

Європейська комісія виділила кошти на 130 науково-дослідних проектів, які провели понад 500 незалежних досліджень з приводу безпеки ГМ-культур. Вони не виявили будь-яких особливих ризиків.

Тому багато вчених вважають дурницею не використовувати потенціал ГМ-культур, щоб нагодувати населення нашої планети, особливо африканські країни.

Адже так?

Девід Зільберман з Каліфорнійського університету в Берклі стверджує, що вигоди від використання ГМ-культур значно переважують ризики для здоров'я, які до сих пір залишаються теоретичними.

«Використання ГМО зменшило вартість продуктів і дозволяє фермерам використовувати менше пестицидів. Генна інженерія збільшила виробництво кукурудзи, бавовни та сої в 20 -30% в США. Якщо ГМО отримає широке поширення в світі, вартість продуктів харчування зменшиться, і менше людей буде вмирати від голоду ».

Однак більшість країн не поспішає розділити з генетиками радість від створення ГМО. Майже вся кукурудза і соєві боби, вирощені в США, є генетично модифікованими, але тільки дві культури (кукурудза MON810 Monsanto і картопля Amflora BASF), прийняті до використання в Європейському Союзі. Вісім країн ЄС просто заборонили будь-які ГМО.

В Африці, де голодують мільйони людей, деякі країни відмовилися від імпорту ГМО, незважаючи на більш низькі витрати на їх виробництво. Кенія заборонила імпорт ГМО, незважаючи на дефіцит продуктів харчування в країні.

У всьому світі лише 10% оброблюваних земель використовується для вирощування ГМО. Всього чотири країни - США, Канада, Бразилія і Аргентина, виробляють 90% ГМ-культур планети.

Якщо ГМО безпечні, то чому так мало ентузіазму?

Справа в тому, що практично неможливо оцінити довгострокові наслідки від використання ГМО на здоров'ї і навколишньому середовищі за такий короткий термін.
Один конкретний ген, що вставляється в організм, все-таки може виявитися в інших ділянках генома. Наприклад, ген продовжує змінюватися в наступних поколіннях після вставки нового гена. Ген може змінити своє розташування, а також може вплинути на активність сусідніх генів.

Хоча кількість вставлених генів набагато менша, ніж в звичайних методах селекції, зміна комплекту генів при селекції є природним процесом. Цей процес тривав мільйони років.

ГМО може піднести сюрприз набагато раніше. Наприклад, може початися виробництво нових білків, які виявляться токсичними або алергенними.
Вбудовування генів з інших видів живих організмів може бути більш складним і тонким процесом, ніж традиційна селекція. І тільки тому, що за кілька десятків років не виявлено серйозних ризиків для генома людей, не можна бути впевненим у безпеці ГМО. Довгострокові наслідки позначаться на наступних поколіннях.

Право знати

Ще одна важлива проблема, пов'язана з ГМО, - це перешкода маркування продуктів. Якщо ГМО вже продаються і вживаються, то покупці повинні мати право вибору, право знати, що вони їдять. У США деякі агрокультури на ринку на 90-95% представлені ГМО, але люди в деяких штатах все ще не мають права відрізняти органічні продукти і ГМО за етикетками.

Але ж ГМО зачіпає не тільки питання токсичність і алергенність. Є ще етичне питання. Дебати з приводу повноважень вчених «грати в Бога» будуть завжди. Релігійні люди і громадяни з іншими філософськими поглядами впевнені, що заміна генів аморальна. Як би вчені не ставилися до цього, вибір цих людей необхідно поважати.

Вибір редактора