Глобальне потепління: чи чекають нас незворотні наслідки?

Глобальне потепління - techno.bigmir.net Глобальне потепління - techno.bigmir.net

Тема глобального потепління з кожним днем ​​все більше хвилює вчених. Останні дослідження показали, що середня температура в Північній півкулі вперше за всю історію людства перевищила доіндустріальний рівень на два градуси.

Відмітка в два градуси була умовним кордоном, перевищення якого кліматологи вважали критичним. У 2014 році генсек ООН Пан Гі Мун закликав світових лідерів не допустити потепління клімату більш ніж на два градуси в порівнянні з доіндустріальним рівнем. Перевищення цього значення загрожує людству незворотними наслідками, зазначив генсек.

Тим часом в 2015 році температура на планеті зросла на один градус в порівнянні з доіндустріальним рівнем. Таким чином, в минулому році Земля подолала половину шляху до критичної позначки. Це означає, що за останній рік Північна півкуля планети нагрілася на цілий градус.

У багатьох регіонах Північної півкулі майже зовсім не було зими. Лютий цього року став найтеплішим лютим за всю історію метеоспостережень. При цьому він на 0,2 градуса Цельсія перевищив температуру січня, який також став рекордсменом потепління. Таке явне потепління змогло переконати навіть скептиків у тому, що планета стрімко нагрівається.

Хто винен, і що робити?

«Я завжди застерігав скептично налаштованих колег від заперечення тенденції глобального потепління. Очевидно, що воно є, питання тільки в тому, як отримані дані співвідносяться з прогнозами та очікуваннями», - сказав учений з Університету Алабами Рой Спенсер. Він зазначив, що потепління обумовлено як людською діяльністю, так і природними причинами. Однак точну ступінь впливу цих факторів дослідники поки не можуть встановити.

Більшість вчених звинувачують в потеплінні феномен Ель-Ніньо, який переміщує теплі води в екваторіальній частині Тихого океану. Через Ель-Ніньо відбуваються збої в кліматі, що призводять до невластивих для регіонів природним явищам. Зокрема феномен може викликати дощі і повені в посушливих районах і посуху - у вологих.

Однак головну роль в глобальному потеплінні дослідники все ж віддають антропогенним факторам. При цьому поліпшити ситуацію може тільки скорочення викидів вуглекислого газу. «Для того, щоб позбавити прийдешні покоління від найгірших наслідків зміни клімату, викиди повинні бути рівні нулю - або навіть від'ємного значення - якомога швидше», - сказав геофізик Пітер Кларк.

Потепління або похолодання?

Але є й протилежні думки. Ряд вчених вважають, що нашу планету чекає швидше глобальне похолодання, ніж потепління. Прихильники такої версії відзначили наявність для клімату Землі характерних безперервних і постійних змін. Причому ці зміни різні як за часом, так і за масштабом. На думку вчених, ми зараз живемо в так званий міжльодовиковий період, який почався приблизно 12 тисяч років тому.

На думку прихильників похолодання, вже через 20-50 років нас може очікувати черговий кліматичний мінімум, який триватиме 15-20 років. Вчені вважають, що цей період повністю повторить час між 1645-1715 роками, коли були зафіксовані дуже холодні зими, які тривали до півроку.

На думку кліматологів, причиною минулого похолодання стало скорочення кількості плям на Сонці. Зазвичай їх буває 50 000 в рік, проте в XVII-XVIII століттях їх було всього 50. Вчені довели, що сонячна активність і плями на ньому мають циклічний характер. Зараз ми живемо в активному 24-му сонячному циклі з великим числом сонячних плям. На думку прихильників цієї версії, малий льодовиковий період буде в 26-му циклі, який почнеться через 15 років.

При аномально теплих зимах, прогнози про льодовиковий період здаються малоймовірними. Однак в останні роки дійсно були аномальні заморозки. У 2014 році замерз Ніагарський водоспад, а в ряді американських штатів температура була нижче, ніж в Антарктиді. Як би там не було, нам залишається тільки чекати і сподіватися, що природа буде м'якшою і не піднесе нам серйозних катаклізмів.

Вибір редактора