Розлом Каскадія виявився небезпечнішим за розлом Сан-Андреас

Розлом Каскадія - vulkania.ru Розлом Каскадія - vulkania.ru

Багато жителів планети знають про розлом Сан-Андреас, що проходить по території Каліфорнії. Відомо, що він може стати причиною сильного землетрусу і викликати велике цунамі.

Однак мало хто знає, що на північ від розлому проходить ще один подібний, який несе в собі набагато більшу загрозу.

У січні 1700 на узбережжі Японії обрушилося сильне цунамі, якого ніхто не очікував. Місцеві жителі не відчували землетрусу, яке могло б викликати гігантську хвилю. Тільки через понад 300 років вчені змогли з'ясувати, звідки взялося це цунамі, і навіть змогли змоделювати карту розповсюдження даного вірусу.

Вчені провели ретельний аналіз історичних записів Японії і оповідань корінних американців, а також досліджували осадові відкладення гірських порід на північному заході Америки. З'ясувалося, що цунамі прийшло з Каліфорнійського узбережжя і було викликано землетрусом магнітудою 9,2, що потрясли зону субдукції Каскадія 26 січня 1700 року. Через дев'ять годин після землетрусу гігантська хвиля цунамі вдарила по Японії.

Що являє собою Каскадія?

Зона субдукції Каскадія - це розлом, який пролягає від острова Ванкувер до Північної Каліфорнії. Він простягнувся на 900 кілометрів від каліфорнійського мису Мендоціно до канадського Ванкуверу. У цьому місці тектонічні плити накладаються одна на іншу. Стик цих плит і є зоною субдукції.

Поступово океанічна плита наповзає на плиту північноамериканського континенту, стискаючи її. В результаті цього Північна Америка щороку стискається на 30-40 мм. На думку сейсмологів, рано чи пізно тиск між плитами накопичиться до межі, після чого відбудеться сильний поштовх, що призведе до мегаземлетрусу магнітудою від 8,7 до 9,2.

Під час руху плит край північноамериканського континенту опуститься майже на два метри, після чого різко зрушить на 10-30 метрів. Велика частина зсуву відбудеться в океані, що викличе гігантську хвилю. Частина її піде в бік Японії, а частина - на узбережжі самої Північної Америки. На думку вчених, хвиля може піднятися на висоту 30 метрів. На думку американського агентства з управління в надзвичайних ситуаціях (FEMA), Каскадія стане причиною загибелі понад 13 тисяч жителів США і Канади.

Цунамі також може привести до підвищення вологості грунту і утворення потужних селевих потоків. Вони можуть затопити долину Вілламетт, П'юджет-саунд, Сіетл, Такому, Портленд і інші населені пункти вздовж річки Колумбія. На думку вчених, наслідки цих зсувів будуть набагато більше, ніж зсув в непальському селі Лангтанг, що зійшов в минулому році в результаті землетрусу.

Яка ймовірність катаклізму?

В даний час поштовхи в цьому регіоні не відчуваються, тому місцеві жителі не думають, що таке може статися. Однак вчені оцінюють вірогідність підземного поштовху в найближчі 50 років, як 1:3, а ймовірність потужного землетрусу, як 1:10. При цьому ще 45 років тому ніхто навіть не знав про існування Каскадії.

Вчені звернули увагу на залишки мертвих дерев в цьому регіоні. Дослідження показало, що всі вони загинули одночасно. Кінцеві кільця дерев датуються влітку 1699 року. Це співпало з землетрусом, який пройшов в січні 1700 року, під час якого відбулося раптове осідання грунту і підняття хвилі.

Дослідження цього регіону показало, що за останні 10 тисяч років землетруси тут відбувалися 41 разів. Тобто середній часовий проміжок між поштовхами становить близько 243 років. З огляду на, що останній катаклізм тут був в 1700 році, новий землетрус може статися в будь-яку хвилину. При цьому дослідники вважають, що Каскадія може принести набагато більше лиха і руйнувань, ніж відомий розлом Сан-Андреас. Сан-Андреас може викликати лише низку землетрусів, тоді як рух Каскадії спричинить за собою гігантське цунамі.

Тим часом Каскадія була прихована від людей так довго, що Америка не готова до можливих руйнівних подій. На липень цього року влада США запланувала масштабні навчання на випадок катастрофічного землетрусу в зоні субдукції Каскадія. Такі навчання вже проводилися в жовтні минулого року, FEMA планує проводити їх і в майбутньому.

Вибір редактора