Дослідження вчених: коли нас очікує всесвітній потоп

Коли нас очікує всесвітній потоп - vnews.agency Коли нас очікує всесвітній потоп - vnews.agency

Дослідження, що стосуються глобального потепління, останнім часом є особливо актуальними. Все більше вчених пишуть про підвищення рівня світового океану і радять селитися подалі від берега. Тим часом нерухомість на узбережжях і раніше є елітною і популярною.

За даними вчених, рівень води в світовому океані стрімко піднімається. У січні цього року фахівці NASA опублікували результати досліджень, згідно з якими до 2076 року вода в світовому океані підвищиться на два метри. Це призведе до затоплення найбільших прибережних мегаполісів. Зокрема під воду можуть піти Нью-Йорк, Амстердам, Токіо та інші великі міста. Під загрозою також знаходяться величезні прибережні міста Індії і Китаю.

Такі висновки вчені зробили в рамках масштабного дослідження, заснованого на даних про танення льодовиків, рівні води в світовому океані, русі планет і інших відомостях. Використовуючи отриману інформацію, дослідники створили комп'ютерну модель подальшого розвитку нашої планети. Відповідно до неї, майбутнє Землі виявилося невтішним.

Вчені і раніше проводили подібні дослідження, і попереджали жителів про небезпеку життя на узбережжі. Однак поки люди не зробили особливих висновків. Близько 60% жителів США живуть поблизу берегової лінії Тихого і Атлантичного океанів, а також біля Мексиканської затоки і у Великих озер. При цьому американці вважають за краще зводити біля води не тільки свої будинки, а й об'єкти інфраструктури. Близько 60% будівель і лабораторій NASA знаходяться в 5 метрах від берегової лінії.

Чим більше викидів вуглекислого газу, тим швидше підвищення рівня моря

Океанограф і кліматолог Штефан Рамшторф зазначив, що за останні 100 років кількість вуглекислого газу в атмосфері зросла приблизно на третину. Зараз воно вище, ніж будь-коли за останній мільйон років. Очікується, що протягом цього століття глобальна температура підвищиться на три-п'ять градусів. А чим вище температура, тим швидше тануть льодовики, і піднімається море.

Кліматична модель професора Рамшторф показує, що одному з перших міст, якому загрожує затоплення, стане Майамі. Він височить на кілька метрів над рівнем моря і не захищений океану ,який насувається. Коли вода підніметься на 30 сантиметрів, пляжі Майамі будуть затоплятися під час кожного припливу. Підняття рівня води на 60 сантиметрів занурить під воду багато доріг. Якщо вода підніметься на метр, то досить одного урагану, щоб вона подолала загородження і хлинула всередину материка.

За такого сценарію велика частина берегових будівель зруйнується. При цьому по берегах Майамі стоять сотні особняків, вартість яких становить мільйони доларів. Тобто, на крихітній ділянці землі знаходиться на мільярд доларів нерухомості. Якщо вода підніметься на метр, то ці будинки перетворяться в даремний непотріб.

Однак постраждають не тільки житлові будинки. Безліч портів доведеться переносити. Затоплення прибережних електростанцій призведе до перебоїв з електрикою. Мільйони жителів стануть кліматичними біженцями та будуть змушені переселятися вглиб материків. Це сильно вплине на існуючі екосистеми, так як людям будуть потрібні нові ресурси.

Зараз питання полягає не в тому, що рівень моря підніметься, а в тому - як швидко це станеться, кажуть вчені. Прихильники «теорії всесвітнього потопу» розходяться тільки в датах. Самі песимістично налаштовані кліматологи обіцяють повені вже через тридцять років. Оптимісти очікують початок затоплень до 2100 року. Так чи інакше, людству вже зараз пора задуматися з цього приводу і вжити відповідних заходів.

Вибір редактора