«Північний потік-2»: кому завадить новий газопровід?

«Північний потік-2» - www.newizv.ru «Північний потік-2» - www.newizv.ru

Глави восьми країн ЄС підписали лист, направлений голові Єврокомісії Жан-Клоду Юнкеру. У листі країни висловили незгоду з проектом «Північний потік-2», пояснивши це невідповідністю проекту європейській стратегії енергетичного розвитку.

Як повідомляють інформагентства, посилаючись на копію листа, звернення підписали прем'єр-міністри Чехії, Польщі, Словаччини, Естонії, Угорщини, Румунії, а також президент Литви. На думку цих країн, «Північний потік-2» вплине на розвиток ринку газу. «Він надасть сильний вплив на розвиток ринку газу, а також на маршрути його транспортування в регіоні, зокрема на транзитний шлях по території України», - йдеться в тексті повідомлення. При цьому в Єврокомісії не підтвердили факт отримання листа.

У свою чергу радник прем'єр-міністра Румунії Дан Сучу заявив виданню «РІА Новини», що лист дійсно було відправлено. За його словами, звернення підписали 10 країн. «Так, такий лист існує. Я не знаю всіх деталей цього документа. Знаю, що ця тема (проект "Північний потік-2") не відповідає європейській стратегії енергетичного розвитку. Лист був адресований Європейської комісії в Брюссель з боку урядів 10 країн », - заявив радник.

Це не перша скарга на проект

Проект «Північний потік-2» передбачає будівництво двох ниток газопроводу з Росії до Німеччини. Він є розширенням "Північного потоку-1». Пропускна спроможність газопроводу повинна скласти 55 мільярдів кубів газу на рік. Таким чином, загальні обсяги поставок до Німеччини повинні збільшитися в два рази. Крім Газпрому, якому належить 51% акцій проекту, в число акціонерів увійшли компанії BASF, E.ON, Engie, OMV і Shel.

Однак не всі країни схвалюють «Північний потік-2». В кінці минулого року з критикою проекту вже виступали Литва, Латвія, Естонія, Польща, Угорщина, Румунія і Словаччина. Тоді країни також відправили до Брюсселя лист, де заявили, що проект «Північний потік-2» посилить залежність Європи від російського газу, послабить енергобезпеку країн Центральної Європи і Євросоюзу, а також призведе до подальшої дестабілізації ситуації в Україні.

Надійність поставок або удар по Україні?

Україна також виступала проти проекту, заявляючи, що в разі його реалізації вона втратить свою роль як транзитер російського газу в Європу. За словами українського прем'єра Арсенія Яценюка, Київ поскаржився в секретаріат Енергетичного співтовариства країн Південно-Східної Європи на «Північний потік-2», назвавши його «політичним проектом».

Російська сторона неодноразово заявляла, що «Північний потік-2» потрібен для забезпечення високої надійності поставок російського газу в Європу. У той же час деякі західні експерти називали головним мотивом Росії - нанесення удару по Україні, відмовившись від її послуг в якості транзитера.

В цілому ЄС не схвалює «Північний потік-2», вважаючи проект недоцільним і економічно невигідним. У Єврокомісії вважають, що існуючі зараз транспортні потужності газу з Росії в ЄС використовуються приблизно на 50%. «Я сумніваюся, що даний інвестиційний проект враховує падіння попиту на газ. У нас вже зараз на ринку надлишок газу », - зазначила експерт Європейського центру політики Анніка Гедберг.

Крім того, Брюссель не хоче, щоб газопостачання ЄС залежало від відносин Москви і Берліна. «Проект «Північний потік-2» буде згубний насамперед в геополітичному плані. Він буде застосовуватися для чинення тиску на ЄС і шантажу», - підкреслив польський депутат Європарламенту Яцек Саріуш-Вольський.

Тим часом «Газпром» вважає, що Європі потрібно більше російського газу через падіння власного видобутку і зростання попиту з боку енергетиків. А інтерес зарубіжних компаній до проекту говорить про довіру країн і потреби в поставках російського газу. Всі компанії-акціонери проекту є найбільшими енергетичними компанії світового масштабу.

«Видобуток в Північному морі падає через виснаження родовищ. Братися за нові дорогі проекти в Норвезькому і Баренцовому морях Норвегія не хоче через невисоку вартість нафти, а відповідно, і газу. До того ж в доступній для огляду перспективі європейські країни будуть поступово відмовлятися від вугільної та атомної генерації », - пояснив провідний експерт Фонду національної енергетичної безпеки (ФНЕБ) Ігор Юшков.

На думку Юшкова, шанси побудувати «Північний потік-2» навіть в умовах невдоволення ЄС досить високі. Експерт вважає, що проект підтримають великі європейські компанії, що працюють на газовому ринку, а також Німеччина, яка безпосередньо зацікавлена ​​в реалізації проекту.

Вибір редактора